Zakres pracy pracownika socjalnego

W swej działalności zawodowej pracownik socjalny powinien mieć na względzie to, aby przyczynić się do realizacji założonych celów pracy socjalnej. Poprzez wspomaganie w rozwiązywaniu problemów życia codziennego, w pokonywaniu trudności przyczynić się do osiągania przez potrzebujących bardziej odpowiedniego poziomu i jakości życia.

Pracownik socjalny powinien współuczestniczyć w opracowaniu oraz wdrażaniu programów społecznych pomagających potrzebującym. Ważne jest również aby pracownik socjalny potrafił pobudzić aktywność społeczną podopiecznych i  potrafił zainspirować ich do podjęcia  zadań zmieniających ich życie. Takie obowiązki zwykle nie są oficjalnie wpisane w zakres obowiązków pracownika socjalnego, ale sprawiają, że pracownik socjalny rzeczywiście przykłada się do swojej pracy zawodowej.

Obowiązku pracownika socjalnego

Zgodnie z zapisem w ustawie praca socjalna oznacza: „działalność zawodową skierowana na pomoc osobom i rodzinom we wzmacnianiu i odzyskaniu zdolności do funkcjonowania w społeczeństwie oraz na tworzeniu warunków sprzyjających temu celowi”. Żeby pracownik socjalny dobrze wykonywał swoje obowiązki powinien regularnie podnosić swoje kwalifikacje, na przykład przez udział w kursach i szkoleniach, takich jak  szkolenia OPS czy dla innych instytucji pomocy społecznej.


Tytuł: Zakres pracy pracownika socjalnego